Foreword
Drodzy Widzowie,
od niemal 20 lat organizujemy Szczecin Film Festival, a w ramach Festiwalu Zachodniopomorskie Shorty. Od dwóch lat produkcje związane z naszym województwem występują w roli głównej. To filmy profesjonalne, ciekawe i odkrywcze. Z wielkimi emocjami czekamy na zgłoszenia, a potem z trudem wybieramy te na konkurs. A ten pokażemy w tym roku w najstarszym kinie w Polsce Pionierze 1907. Jesteśmy zaszczyceni, że nowy operator kina, Dom Kultury Krzemień, przyjął nas do grona swoich partnerów. Także Polskie Radio Szczecin od lat chętnie wspiera nasze działania. Uroczyste otwarcia jak
i zamknięcia naszego Festiwalu od lat odbywają się w Studiu S1 Radia Szczecin. W tym roku będzie to też miejsce kilku premierowych pokazów filmów z naszego regionu. Film otwarcia to fabuła Dominika Czecha zatytułowana „Wojtuś”. Kolejnego dnia zaprosimy Państwa na pokaz dokumentu Moniki Mazanek-Wilczyńskiej „Monte Cassino pamięć o bitwie”. To film, który powstał na zamówienie szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
W niedzielę, w ramach prezentacji najnowszych produkcji Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego „Pomerania Film”, czeka nas premiera filmu Małgorzaty Gwiazdy-Elmerych „Moje prywatne Morze”, Akademia Sztuki pokaże zaś najnowsze produkcje młodych filmowców. Osobnym, ważnym elementem Szczecin Film Festiwalu są warsztaty filmowe. W tym roku udało nam się otrzymać dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy dla kultury na cykl warsztatów. Stąd Zachodniopomorskie Shorty Warsztat Filmowca – do końca roku zaplanowaliśmy spotkania m.in. na temat pisania scenariusza, scenografii, muzyki, kreacji w dokumencie, użycia AI, produkcji czy zdobywania funduszy. Pierwsze warsztaty już podczas festiwalu.
Ostatnie lata to trudny czas dla organizatorów wydarzeń kulturalnych. Ubiegłoroczna edycja Szczecin Film Festiwalu, ciesząca się sporym zainteresowaniem widzów, upewniła nas, że festiwal jest ważnym elementem życia kulturalnego Szczecina. Dlatego z przyjemnością witam Państwa na kolejnym Szczecin Film Festival.
Dyrektorka Festiwalu
Małgorzata Frymus
Szanowni Państwo,
Szczecin Film Festival jest corocznym wydarzeniem filmowym, organizowanym przez Stowarzyszenie OFFicyna, jego główną misją jest twórcze poszukiwanie. Szczecin Film Festival to jednak coś więcej niż festiwal. Naszym priorytetem jest badanie filmowych granic, prezentowanie najnowszego kina światowego i polskiego. Szczególną uwagą cieszą się u nas produkcje zrealizowane przez twórców z Pomorza Zachodniego. W tym roku najważniejszy konkurs festiwalu, czyli Zachodniopomorskie Shorty, odbędzie się aż w trzech odsłonach. Zobaczymy dwanaście najnowszych produkcji, których metraż nie przekracza 30 minut. Będą to filmy fabularne i dokumentalne. Rywalizacja zapowiada się naprawdę interesująco. Jesteśmy festiwalem, który od 2023 roku przechodzi gruntowne zmiany. Mamy ambicję pokazywać więcej filmów premierowych i przedpremierowych, które nie były prezentowane w Szczecinie ani w Polsce, ale zdobyły uznanie krytyki i publiczności na światowych festiwalach. W tym roku filmem przedpremierowym będzie „Crossing” w reżyserii Levana Akina, obraz zdobył dwie nagrody na tegorocznym Berlinale i został tam entuzjastycznie przyjęty. Na tegorocznym Szczecin Film Festival odbędzie się uroczysta szczecińska premiera filmu „Danger Zone” Vity Drygas, obrazu naprawdę mocnego i podejmującego kontrowersyjny temat turystyki wojennej. A to na pewno nie są wszystkie premiery, jakie Państwo będą mogli zobaczyć podczas festiwalu. Cieszę się niezmiernie, że w tym roku większość seansów odbędzie się w legendarnym Kinie Pionier 1907, czyli najstarszym kinie w Polsce i jednym z najstarszych kin na świecie. Życzę Państwu niezapomnianych wrażeń w świecie filmu, który często jest nie tylko snem, ale też zwierciadłem odbijającym naszą rzeczywistość, codzienne problemy, bolączki. Niech nie zabraknie podczas tegorocznej edycji festiwalu pogłębionej refleksji nad człowiekiem (jego dylematami, rozterkami) i wciąż zmieniającym się światem.
Dyrektor Programowy
dr Damian Romaniak
dr Damian Romaniak