Szczecin Film Festiwal
Poznaj nasz Team


Dyrektorka Festiwalu
Małgotarzata Frymus
Dziennikarka, publicystka, reżyserka filmowa, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Pracownik Polskiego Radia Szczecin i współpracownik TVP, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. Współprowadząca projektu OFFilm, Stary Cyfrowy Szczecin, od 2023 prezeska Stowarzyszenia OFFicyna i animatorka wielu projektów realizowanych przez Stowarzyszenie OFFicyna (m.in. Szczecin Film Festival). Reżyserka filmów dokumentalnych, takich jak „Historie z celuloidu”, „Wielka Zielona Ściana- Afryka Afryce”, „The Afforestation”, „Jestem z Doumga”. W 2019 otrzymała tytu „Dziennikarza Roku” Pomorza Zachodniego. Związana od lat z Zachętą Sztuki Współczesnej i Stowarzyszeniem Ińskie Lato Filmowe.
Kurator Organizacyjny
Ewa Barbara Kaptur
Doktorantka Uniwersytetu Szczecińskiego (USz) na kierunku literaturoznawstwo. Absolwentka studiów podyplomowych z dziedziny filmoznawstwa na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie. Psycholog (specjalność psychologia kliniczna, Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS w Poznaniu). Uczestnik Europejskiego Programu Psychologii Zarządzania i Przedsiębiorczości. Absolwentka filologii polskiej (USz) z przygotowaniem pedagogicznym oraz filozofii (USz). Stypendystka programu Socrates Erasmus z dziedziny literatury na Universita degli Studi di Genova we Włoszech. Od 2018 związana ze Stowarzyszeniem OFFicyna, pomysłodawczyni i współautorka kulturowych projektów resocjalizacyjnych „Pracownie Filmowe: Scenariusz na Życie” oraz „Puk, puk! Jesteśmy tu”. Pracowała m.in. jako redaktor w Wydawnictwach Naukowych Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Uniwersytetu Szczecińskiego. W pracy pedagogicznej i terapeutycznej wykorzystuje m.in. filmoterapię i bajkoterapię. Koordynatorka programu Szczecin Film Festival od 2019 roku.


Kurator Konkursów
Tomasz Jarmołowicz
Specjalista w dziedzinie cyfrowej obróbki materiału audiowizualnego i rekompresji filmów oraz masteringu i captioningu, a także pozyskiwania niezbędnych licencji i praw. Współpracuje z kluczowymi dystrybutorami, producentami, filmowcami i instytucjami. Koordynator Konkursu Europejskiego i Zachodniopomorskich Shortów przy Szczecin Film Festival i realizator projektów Stowarzyszenia OFFicyna. Lingwista i kinomaniak.
Kuratorzy
Yuliia Musatenko
Absolwentka Narodowego Uniwersytetu Technologii i Projektowania w Kijowie. Po studiach pracowała w Korsuńsko-Szewczenkowskiej Febryce Tekstyliów w Korsuniu Szewczenkowskim. Przez kilka lat prowadziła sekretariat Konsula Ukrainy w Sankt-Petersburgu w Rosji. Od 2018 roku mieszka i pracuje w Polsce. Od 2019 związana z Polskim Radiem Szczecin, gdzie przygotowuje, redaguje i czyta wiadomości po ukraińsku w audycji „Posydeńki”. Od początku napaści Rosji na Ukrainę lektor codziennych wiadomości po ukraińsku oraz tłumacz informacji na język polski w Polskim Radiu Szczecin. Współpracuje ponadto ze szczecińskim oddziałem Związku Ukraińców w Polsce. Na swoim koncie ma także współpracę jako tłumacz z Międzynarodowym Festiwalem Wielcy Twórcy we Lwowie oraz filmie dokumentalnym „Cena wyzwolenia” (2022) w reż. Pawła Domańskiego.


Łukasz Nyks
Operator kamery, montażysta, założyciel i właściciel firmy Nyxmedia.pl (rok zał. 2012). Przez kilkanaście lat współpracował z agencjami reklamowymi, Telewizją Polską, TVN Discovery, Radiem Szczecin, Radiem Zet, artystami i twórcami filmowymi z Polski i zagranicy. Poza działalnością dokumentalną i reklamową realizuje transmisje wielokamerowe na żywo oraz prowadzi warsztaty filmowe, pracuje w Polskiej Fundacji Przeciwdziałania Uzależnieniom, współzałożyciel WorldPeaceLab Poland. Współpracuje obecnie m.in. z Operą na Zamku w Szczecinie, Urzędem Miasta Szczecin, Szczecińskim Festiwalem Filmowym / Stowarzyszeniem OFFicyna, Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Trzebieży, Domem Kultury Skolwin i fundacją Coeur Vert / Luksemburg / Wybrzeże Kości Słoniowej. Od wielu lat współpracuje z reżyserką Małgorzatą Frymus, zrealizował z nią wiele filmów dokumentalnych, nagrywanych w Senegalu, Portugalii, we Włoszech, na Ukrainie oraz w Polsce, pokazywanych na całym świecie. Ich film „Wielka Zielona Ściana Afryka-Afryce” uzyskał nagrodę ANGEL FILM AWARD na międzynarodowym festiwalu w Monaco w 2015. Film „Father0” (reż. Konrad Pachciarek), którego był autorem zdjęć, zdobył główną nagrodę na festiwalu w Rugii w Niemczech. W 2018 realizował film na 100-lecie Państwowej Inspekcji Pracy, którego premiera odbyła się w Sejmie RP w 2019. Najnowsze filmy, przy których ostatnio pracował, to m.in. „Jestem z Doumga” (Polska/Senegal, 2019), „Uchadi” (2021), „Podróż dookoła siebie” (2023).
Rafał Podraza
Dziennikarz, aktor-epizodysta, scenarzysta filmowy i telewizyjny, dramaturg, autor wielu słuchowisk radiowych i 25 książek, biograf, animator kultury. W środowisku uważany za jednego z najlepszych specjalistów od Rodziny Kossaków. Autor książek o Magdalenie Samozwaniec, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Wojciechu Kossaku. Pomysłodawca konkursów muzycznych o randzie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Laureat wielu nagród, w tym dwukrotnie Złotej Płyty od firmy fonograficznej Polskie Nagrania. Odznaczony Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Uhonorowany „Złotą Kaczką” Nagrodą Dziennikarzy SDRP Pomorze Zachodnie, Nagrodą Specjalną Fundacji im. Krzysztofa Dzikowskiego, „Kryształowym Motylem”; Nagrodą Fundacji Ireny Jarockiej. Uhonorowany „Kryształowym Piórem”; Nagrodą Związku Autorów i Kompozytorów ZAKR, Nagrodą Polskiego Radia Szczecin, Złotym Ekslibrysem Książnicy Pomorskiej. Współpracował z największymi gwiazdami polskiego kina: Magdaleną Zawadzką, Krystyną Tkacz, Pauliną Holtz, Joanną Żółkowską, Dorotą Segdą, Anna Januszewską.


Daniel Źródlewski
Kulturoznawca, animator i menedżer kultury, konferansjer oraz PR-owiec. Recenzent teatralny oraz filmowy. Dziennikarski freelancer, od lat współpracownik Magazynu Szczecińskiego „Prestiż”. Rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie. Współorganizator wielu kulturalnych przedsięwzięć, m.in. w Szczecinie – Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt, Szpak, Adlojada, Westival Architektury; w Świnoujściu – Grechuta Festival, Markowy Festiwal, Wakacyjne Miasto Kobiet oraz Fama. Współpracownik wielu ośrodków kultury i sztuki w Polsce. Założyciel i reżyser szczecińskiego niezależnego Teatru Karton. Przewodniczący Kapituły Nagrody Teatralnej „Bursztynowy Pierścień”. Znawca historii i kultury Pomeranii – Pomorza Zachodniego.
Tyberiusz Frymus
Z wykształcenia inżynier informatyk. Zawodowo zajmuje się systemami teleinformatycznymi, stronami internetowymi, social mediami i zarządzaniem usługami sieciowymi. Z OFFicyną związany od wielu lat, wspiera organizację w zakresie social mediów, usług sieciowych i stron internetowych. Zapalony muzyk, komponuje, śpiewa i gra na instrumentach.


Sara Nowak
Studentka Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, specjalność Wokalistyka Jazzowa i Estradowa. Komponuje muzykę, gra na fortepianie. Pasja do śpiewu jazzowego i umiejętność gry na pianinie idzie w parze z zainteresowaniem matematyką. Ukończyła studia licencjackie na wydziale Ekonomii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, specjalności analityka gospodarcza; stypendystka programu Erasmus na University of Malta. Absolwentka szkoły muzycznej pierwszego stopnia na fortepianie. W Stowarzyszeniu OFFicyna koordynatorka działań wolontariackich dzieci i młodzieży.